Darüşşafaka Hakkında

 • 1 (1)_rsz
  1863 yılında “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla kurulan, ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka Cemiyeti, 155 yaşında…

  Her yıl Türkiye çapında düzenlediği sınavında başarılı olan, babasını veya annesini kaybetmiş, maddi durumu yetersiz ama yetenekli öğrencilere ortaokul birinci sınıftan lise mezuniyetine kadar uluslararası standartlarda kaliteli bir eğitim fırsatı sunan Darüşşafaka, 155 yıldır Türkiye’de bu özel misyonla hizmet veren tek okul olma özelliğini koruyor.

  Bugün, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak yerleşkesinde, ülkemizin 69 ilinden 958 öğrenci, tam burslu, yatılı, kolej seviyesinde eğitim görerek mutlu ve başarılı bireyler olarak yetişiyor. Çocuklarımızın bilgili, düşünen, araştıran, sorgulayan, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde aydın bireyler olarak hayata hazırlanmasını sağlayan Darüşşafaka, öğrencilerini üniversite eğitimleri boyunca da bursla desteklemeyi sürdürüyor.

  Yaşları 10 ile 19 arasında değişen öğrencileri için hem bir okul hem de bir yuva olan Darüşşafaka’da öğrenciler için 7/24 yaşayan, canlı bir okul ortamı sunuluyor. En yeni eğitim yöntem ve araçları ile uluslararası programlardan faydalanılarak, öğrencilerin derste hayatı yaşayarak ve araştırarak öğrenmeleri sağlanıyor. Darüşşafakalı öğrencilerin yeni yuvalarında yaşamları daha ilk yıllarından başlayarak değişmeye başlıyor. Onlara sağlanan kaliteli eğitim olanakları sevgi ve şefkatle birleşince, her biri farklı alanlarda yetenekli olan öğrenciler, kendilerini geliştirerek başarılar kazanıyor, bizleri gururlandırıyorlar.

  Teknolojiden hayal gücüne, bilgi birikiminden girişimciliğe farklı alanlarda öğrencilerin kendilerini geliştirmesi için kurumsal ortakların da desteğiyle projeler hayata geçiriliyor, öğrencilere sunulan eğitim olanakları sürekli geliştiriliyor. Darüşşafaka’daki eğitimle değişen yaşam öyküleri, bireysel ve kurumsal destekçilerle birlikte yazılıyor.

  Darüşşafaka Cemiyeti’nin kaynaklarını ilk kurulduğu gün olduğu gibi bugün de, hayırsever kişi, kurum ve kuruluşların gayrimenkul, nakdi ve ayni bağışları oluşturuyor. Tarihi boyunca bağışçılarının güvenine layık olan Darüşşafaka, aydınlık bir Türkiye’nin eğitimle sağlanacağına inananların, gözleri arkada kalmadan bağışta bulunduğu bir kuruluş olarak yaşıyor. 150. yılını kutladığı 2013 yılının Mart ayında “SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum” değerlendirmesinden 10 üzerinden 8,4 puan alan ve Türkiye’de kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme raporu alan ilk STK olan Darüşşafaka, 2018’de notunu 10 üzerinden 9,50’ye yükseltti.

  Darüşşafaka’nın misyonunu destekleyen ve uzun yıllar boyunca ayakta kalmasını sağlayan en büyük kaynakların başında, Darüşşafaka’ya mal varlıklarının tümünü veya bir kısmını bırakan vasiyet bağışçıları geliyor. Darüşşafaka, vasiyet bağışçılarını ailenin büyükleri olarak görüp onların her zaman yanında olmaya çalışıyor.

  Sayısı 47.000’i geçen bireysel bağışçıların yanı sıra son yıllarda artan kurumsal destekçiler de Darüşşafaka için hayati öneme sahip… Türkiye İş Bankası, Doğuş Grubu ve TÜYAP gibi ülkemizin aydınlık yarınlarına sevdalı, önde gelen kuruluşlarının desteklediği Darüşşafaka, bu sayede Türkiye’nin dört bir köşesinden daha çok çocuğa el uzatarak onlara “eğitimde fırsat eşitliği” hakkı tanıyor.

  Darüşşafaka Cemiyeti, 155 yıllık varlığını borçlu olduğu, misyonunu destekleyerek çocukların yaşamlarının eğitimle değişmesine katkıda bulunan hayırsever bağışçılarına duyduğu minnetin bir göstergesi olarak, ileri yaştaki bağışçılarına, İstanbul ve İzmir Urla’daki rezidansları ve özel bakım üniteleriyle hizmet sunuyor. Bugün, Darüşşafaka Yakacık, Maltepe, Şenesenevler (İstanbul) ve Urla Rezidansları (İzmir), 500’e yakın Darüşşafaka bağışçısına ev sahipliği yapıyor. Darüşşafaka rezidanslarının sakinleri, bir yandan ülkemizin çocuklarının geleceğini aydınlatırken, bir yandan da ileri yaşlarını güvenli, konforlu ve huzurlu bir ortamda geçiriyor.

  Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu

  Darüşşafaka’yı geleceğe daha güçlü taşımak amacıyla görüşlerinden faydalanılmak üzere iş, siyaset, eğitim ve medya dünyasının önde gelen isimlerini Darüşşafaka için bir araya getiren Yüksek Danışma Kurulu (YDK), 2009 yılında kuruldu. Yılda 3 kez toplanan Yüksek Danışma Kurulu’nda 2013 yılında nöbet değişimi yaşandı. YDK Başkanı Tarhan Erdem’in yerine Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Yardımcısı Haluk Bal’ın yerine ise İTÜ Makina Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Eğrican seçildi.

  14 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 25. YDK toplantısında ise, 2013 yılından bu yana YDK Başkanlığı görevini yürüten Zekeriya Yıldırım’ın kendi isteğiyle görevinden ayrılması nedeniyle, bu göreve İstanbul Sanayi Odası Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve GTE Endüstri Sistemleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi seçildi.

  Darüşşafaka’nın topluma sunduğu eğitim hizmetlerinin çağın gereklerine uygun şekilde daha da iyileştirilmesi, kaynak geliştirme yapısının güçlendirilmesi, iletişim faaliyetlerinin artırılması, uzun vadede gelişme stratejisinin oluşturulması hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu’nda, kamuoyu önderleri değerli fikirlerini Darüşşafaka için paylaşıyor.