Adnan Dovan

 • 1954 yılında Eskişehir’de doğan Adnan DOVAN, Darüşşafaka Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra 1978 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

  Aynı yıl Türkiye İş Bankası’nda organizasyon ve metod uzmanı olarak iş hayatına başladı, daha sonra sistem uzmanı olarak bankanın bilgi teknolojileri ekibine katılarak bankacılıkta ilk büyük teknolojik dönüşümünde görev aldı. İş Bankasının gerçek zamanlı bilgi işlem uygulamasının ardından Türkiye’de ilk bankamatik uygulamasında proje yöneticiliği yaptı. Banka’da çalışırken bankanın iştiraklerinden Keban Plastik ve Anadolu Sigorta’da yönetim kurulu üyeliği yaptı.

  İş Bankası Bilgi İşlem Bölümünde müdür yardımcısı olarak görev yaparken bankanın yeni kurulan iştiraki olan Anadolu Hayat Sigorta şirketine Araştırma ve Geliştirme Müdürü olarak atandı.

  Yeni kurulan şirkette Ar-Ge Müdürü olarak bilgi teknolojileri, organizasyon, eğitim ve aktüerya bölümlerini yönettikten sonra 1991 yılında Anadolu Hayat Sigorta’da genel müdür yardımcılığı görevine atandı.

  Sigorta sektöründe görev yaptığı dönemde sigorta şirketleri birliğinde “hayat sigortası” ve “sağlık sigortası” komitelerinde başkanlık yaptığı sırada sektörün yeniden yapılandırılması için yapılan çalışmalarda aktif görev aldı.

  Sigorta şirketleri birliğinin temsilcisi olarak dört yıl Avrupa Sigortacılar Birliği (CEA)’nin hayat sigortaları komitesine katıldı. CEA Hayat Komitesi’nin iki yılda bir düzenlenen toplantılarından birisinin İstanbul’da düzenlenmesi için girişimlerde bulunarak gerçekleştirilmesini sağladı.

  Hayat sigortası sektörünün geliştirilmesi için bireysel emeklilik sisteminin mevzuatının oluşturulması ve sistemin altyapısının oluşturulmasında görev aldı.

  Anadolu Hayat Sigorta’nın birincil halka arzında ve şirketin ABD’de tanıtım çalışmalarında görev aldı.

  Anadolu Hayat Sigorta’da görevine devam ederken tecrübelerini genç mühendis adayları ile paylaşabilmek için Marmara Üniversitesi mühendislik fakültesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünde “Yönetim Ekonomisi” dersini vermeye başladı ve beş yıl süreyle bu görevi sürdürdü.

  2001 yılında fiili emeklilik süresini doldurunca finans sektöründeki çalışmalarını sonlandırarak kariyerinde farklı alanlara geçmeyi tercih etti.

  Emekli olduktan sonra TÜBİTAK içindeki bir enstitü olan TÜSSİDE’de önce geçici olarak idari müdür yardımcısı olarak görev aldı. Daha sonra aynı enstütüde uzman ve başkan danışmanı olarak çalıştı.

  Bu sürede dört yıl KOTEDER (Borsaya kote ortaklık yöneticileri derneği)’nin genel sekreterliğini yaptı.

  Aynı dönemde bakanlık atamasıyla Emek Hayat Sigorta Şirketi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

  2007 yılında Darüşşafaka Cemiyeti’nde yönetim değişikliğinden sonra diğer görevlerini bırakarak geçici bir süre genel sekreterlik görevi yaptı.

  2009 yılından bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Adnan DOVAN, evli ve bir çocuk babasıdır.

   

  Konuşma Konuları:

  İş hayatının merceğinden eğitime yeni bir bakış