Defne Koz

 • Türkiye’de doğan endüstri tasarımcısı Defne Koz, tasarım mesleği ile önce Türkiye’de ardından İtalya’da, Domus Academy’de ‘yoğrulmaya’ başladıktan sonra, İtalyan Tasarımı’nın çekirdeğini oluşturan ‘maestro’lar ile çalışır, Milano’da Defne Koz Design Studio’yu, ardından Marco Susani ile birlikte Chicago’da Koz Susani Design Inc.’i kurar.

  Çeşitli kıtalara yayılan müşterileri için gerçekleştirdiği ikonik, duyguları harekete geçiren, yenilikçi, uluslararası ödüllü tasarım çalışmalarını Chicago’dan yürütmektedir.

  Defne Koz’un tasarım kavramı, Milano’da, Ettore Sottsass stüdyosunda aldığı eğitim ve kendisinde bütünleşmiş olan Türk/İtalyan kültürlerinin karışımı ve çok farklı ürün tiplerine olan güçlü merakından etkilenmektedir.

  Tasarımları, ev eşyalarından yüksek teknolojik cihazlara, hi-touch malzemelerden etkileşim tasarımına, lüks el yapımı eserlerden seri imalat ürünlerine uzanmakta olan Defne Koz, vizyon ve inovasyonu kucaklarken insancıl, duygusal özelliklerini de koruyan yüksek kaliteli tasarımlar ortaya çıkarmaktadır. İlgi yelpazesi; dijital ses sistemleri gibi yeni teknolojilerin kullanımını/arayüzünü/çehresini ‘insancıllaştırmak’tan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanmaktadır. Tüm projelerinde ortak olan nokta kendi özgün tasarım dili ve malzemelerin algılama özellikleri üzerinde yürüttüğü araştırmalardır.

  Defne Koz’un müşterileri arasında, Alessi, Allstate, Arçelik, Crate & Barrel, Derin, FontanaArte, Foscarini, Gaia&Gino, Leucos, Lipton, Mitterteich 1400º, Megaron, Nissan, Nestle, Nurus, OmniDecor, Panasonic, Rapsel, Samet, Swarovski, Swissotel, Unilever, Verreum, Vitra, WMF, Xerox gibi firmalar bulunmaktadır.

  2013 yılında Elle Deco International Design Awards Türkiye tarafından Yılın Tasarımcısı ödülüne layık görülmüştür. Tasarımları, 2014 IDEA Bronz Award; 2014 IF Design Award; 2014, 2013, 2012, 2011, 2009 ve 2006 yıllarında Reddot Design Award; Alman Tasarım Konseyi tarafından verilen 2013 Innovation Design Award; 2013 ve 2002’de Chicago Athenaeum Museum tarafından verilen Good Design Award; 2012, 2011 Elle Decor Best of the Category Design Award, 2011 IDA Bronz Award, 2001 ID Design Magazine Best in Category Design Award ödüllerinin sahibi olmuştur. Ayrıca ürünleri ADI Compasso d’Oro Index’ine aday olarak seçilmiş, defalarca DesignKey tarafından ödüllendirilmiş ve EDIDA International Awards ile Design Turkey Awards tarafından kendi kategorisinde en iyi seçilmiştir.

  Defne Koz, 2012 İstanbul Tasarım Bienali’nin danışma kurulunda yer
  almıştır. Halen Akbank Aksanat danışma kurulunda yer almaktadır.

  IMM KoelnMesse tarafından 2011 Trend Board’un başına seçilerek 2011
  trend kitabını bu fuar için üç meslektaşı ile birlikte oluşturmuş ve Koeln Fuarı Trend bölümünde ‘Surprising Empathy’ isimli sergiyi sunmuştur.

  Compasso d’Oro Italy, RedDot Design Germany, IF Design Award Germany gibi yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır.

  ICFF New York; University of Chicago; Milano Domus Academy; Japonya’da Fukui Prefecture; Londra’da Architectural Association; İstanbul Teknik Üniversitesi; İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetimi Sertifika Programı; AllDesign Istanbul; İstanbul Design Week, Belgrad Design Week, Buenos Aires’de Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiş, çeşitli ülkelerde düzenlenen konferanslarda ve üniversitelerde konferanslar vermiştir.

   

  Konuşma Konuları:

  Tasarımcının mesleği: insanların hayatını daha iyi kılabilmek için yaratıcılığı kullanmak