Dr. Lale Aytaman

 • Dr. Lale Aytaman(d.1944, İstanbul), 1991’de Muğla Valiliğine atanan ülkemizin Cumhuriyet tarihindeki ilk kadın Valisidir.

  Lale Aytaman İstanbul Sankt Georg Avusturya Kız Lisesinde öğrenimini sürdürürken 1962 de AFS öğrenci değişim programına katılarak öğrenimine bir yıl ABD’nin Arizona Eyaletindeki Phoenix kentinde devam etmiş ve High School diploması almıştır. Sonraki yılda da Avusturya Kız Lisesini bitirmiştir.

  İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde 2 yıl okumuş. DAAD bursu ile Hamburg Üniversitesine gitmiş ve burada Alman Dili ve Edebiyatı dalında yüksek lisans ve doktora yaparak dr.phil. ünvanıyla mezun olmuştur.

  Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir.

  6 Temmuz 1991 tarihinde Muğla Valiliği görevine getirilmiş ve bu görevi 1995 yılına kadar sürdürmüştür. 1994 – 1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi ve Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, ‘’ Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu’’ başkan yardımcısı olmuştur.

  Muğla ilinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projeler getirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması ve geliştirilmesi için Yeşilyurt modelini oluşturmuş ve ‘’ MELSA” yı ( Muğla El Sanatları ) kurmuştur. Muğla Üniversitesinin kurulması, Turizmin geliştirilmesi ve çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır.

  1995 yılında ANAP’tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM “Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu” Başkanlığı yapmıştır. TBMM ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenter (AKPM ) ve Batı Avrupa Birliği ( BAB) Milli Heyet Üyeliği yapmıştır. AKPM’de bir komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak “ Çevre Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu” Başkanlığı yapmıştır. Halen AKPM onur üyesi, Ka – Der Danışma Kurulu Üyesi ve Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyesidir.

  Ailesinde kendisinden önce de Politik yaşamda yer alan üyeler olmuş, 1975 – 1980 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapan Dr. Abdullah Köseoğlu, babası; eski Başbakanlardan Nihat Erim, dayısıdır. Büyükelçi Reha Aytaman ile evlidir. Osman Aytaman ( End. Müh) adlı bir oğlu vardır.

  Valilik döneminde yaşadığı anıları Turkuvaz yayından Kitap’tan çıkan “ İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl” adlı kitapta toplamıştır.

   

  Konuşma Konuları:

  Kadının toplumda, siyasette ve kamudaki yeri
  Dış İlişkiler