Dr. Murat Dayanıklı

 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1989 yılında bitirdi. Hemen ardından, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde uluslararası işletme programını ve 1992 yılında Yale Üniversitesi’nde sağlık yönetimi, kaynak kullanımı ve politikası yüksek lisans programını tamamladı.

  1992-1996 yılları arasında Amerika’da sürdürdüğü çalışma hayatına Harvard Sağlık Sistemi’nde başladı. Bu süre zarfında, sağlık planlarında stratejik planlama ve risk yönetimi, entegre sağlık sistemleri kuruluşu ve hastane re-organizasyonları konularında çalışma fırsatı buldu.

  1996 yılında Türkiye’ye dönerek Türkiye’de ilk defa uygulanan HMO sağlık sigortası ürününü geliştirdi. Ağustos 1999 tarihinden Mart 2007 tarihine kadar icra başkan vekili olarak çalıştığı Anadolu Vakfı İktisadi İşletmesi’nde, Anadolu Sağlık Merkezi’nin sıfırdan kurulup Healthcare Global tarafından dünyanın en iyi on hastanesinden biri olarak gösterilmesini sağlayan çalışmalara öncülük etti.

  2007 yılından Kasım 2010 tarihine kadar Birleşik Sağlık Kurumları’nın Türkiye sathına yayılmış bir hastane zinciri olması için yönetici ortak olarak çaba sarf etti. Bu dönem zarfında Medline markası altında büyüyen grup yedi ilde 572 yatağa sahip, Türkiye’nin beşinci büyük hastane zinciri oldu.

  Halen sağlık alanında yatırım, yönetim ve danışmanlık hizmetleri veren Medibiz Sağlık Hizmetleri şirketinin ortağı ve başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

  TÜSİAD Sağlık Projesi Yürütme Kurulu Başkanı olarak “Sağlıklı Bir Gelecek: Sağlık Reformu Yolunda Uygulanabilir Çözüm Önerileri“ adlı raporun oluşmasını yönlendirmiş; sağlık yönetimi eğitmeni olarak ders verdiği Yeditepe Üniversitesi MBA Programı’nda 168 ders arasında birincilik, ‘Rotary Meslek Ödülü’ ve ‘Özel Sektörde Yılın Başarılı Sağlık Profesyoneli’ gibi çeşitli ödül ve sertifikalara layık bulunmuştur. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nın 125 Yılda 125 Etkin Işık’lı kitabında yer almaktadır. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Işık Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

   

  Konuşma Konuları:

  Sağlık (sağlık politikası, finansmanı ve hizmet sunumu)