Prof. Dr. Taner Berksoy

 • Prof. Dr. Taner Berksoy (1943) lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, yüksek lisans ve doktorasını Cambridge’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde doçent, Marmara Üniversitesi’nde de profesörlük aldı. Piri Reis Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesidir.

  1987-1997 arasında Marmara Üniversitesi İİBF’de Ekonomi Bölüm başkanlığı ve Dekan yardımcılığı, 1999-2005 arasında Bilgi Üniversitesi İİBF’de dekanlık yaptı. 2006-2011 arasında Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde; 2014 Temmuz ayına kadar Okan Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde dekanlık görevinde bulundu.

  Berksoy, başarılı akademik kariyerinin yanısıra çeşitli şirket, kurum ve kuruluşta verdiği danışmanlık hizmetleriyle iş hayatında da önemli görevler üstlendi. Çok sayıda kitap ve makalesi yayınladı. Makaleleri, dünyanın saygın dergilerinde yer aldı.

  NTV’de yayınlandığı süre içerisinde Asaf Savaş Akat, Deniz Gökçe ve Mahfi Eğilmez ile birlikte “Ekodiyalog” programında yer alan Berksoy, halen farklı televizyon kanallarında ve gazetelerde güncel ekonomi yorumlarına devam etmektedir.

  Yayımlanmış Eserleri
  – Türkiye Ekonomisinde Sermaye Hareketleri, 1998
  – Türkiye‘de Enflasyon, 1996
  – Enflasyon Sürecinde Hanehalkı, 1996
  – Dış Ticarette Liberalleşme ve İthalat Eğilimleri, 1994
  – Kamu Borçlanmasının Kullanılabilir Kaynaklar Üzerinde Etkisi, 1992
  – Türkiye’de Ihracatın Gelişmesi, Ürün ve Pazar Yapısı, 1990
  – Enflasyonun Hanehalkı Üzerindeki Etkisi, 1989

   

  Konuşma Konuları:

  Türkiye Ekonomisi
  -Türkiye Ekonomisinde Yapısal Değişimler
  -Türkiye Ekonomisinde Güncel Eğilimler
  Dünya Ekonomisi: Makro Analiz
  Krizin Gölgesinde Riskler ve Fırsatlar
  21. Yüzyıl Kalkınma Politikaları