Reha Yolalan

 • 1961 yılında İstanbul’da doğan Reha Yolalan, lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış olup, lisans derecesini 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden almıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği yüksek lisans derecesine hak kazandıktan sonra, 1990 yılında Kanada’nın Laval Üniversitesi’nde Yönetim Bilimleri Fakültesinde doktorasını tamamlamıştır.

  1991 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’de Stratejik Planlama Grubu’nda uzman olarak bankacılık kariyerine başlayan Yolalan, 1994-2000 yılları arasında Kurumsal ve Ekonomik Araştırmalardan sorumlu Bölüm Yönetmenliği, 2000-2004 yılları arasında Finansal Analiz ve Kredi Risk Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 2004-2005 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Aynı dönemde, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş., Yapı Kredi Sigorta A.Ş., Yapı Kredi Emeklilik A.Ş., Yapı Kredi Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Deutschland A.G., Yapı Kredi Moscow, Yapı Kredi Netherland N.V., Banque de Commerce et de Placement S.A, Fintur Technologies B.V. gibi bankanın yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur. Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği’nde (TBB) banka adına Yönetim Kurulu’nda görev üstlenen Yolalan, 2001-2002 döneminde kamuoyunda İstanbul Yaklaşımı olarak bilinen TBB-Finansal Yeniden Yapılandırma Programı Çalışma Grubunda da rol üstlenmiştir.

  2006 yılından bu yana Tekfen Holding A.Ş.’de Kurumsal İşlerden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Yolalan, Holding bünyesindeki Grup Şirketlerinden Tekfenbank A.Ş., Eurobank Tekfen A.Ş., Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tekfen Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ile çok sayıda şirkette Denetim Kurulu Üyeliklerinin yanı sıra 2008-2012 yılları arasında Eurobank Tekfen A.Ş.’nin Denetim Komitesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

  2000 yılında T.C. Üniversitelerarası Kurul tarafından Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalında Üniversite Doçenti ünvanını alan Reha Yolalan, 1993 yılından bu yana sırasıyla Boğaziçi, Marmara ve Sabancı Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında banka yönetimine ilişkin çeşitli dersler de vermektedir. Yolalan’ın ayrıca bankacılıkta etkinlik, karlılık, performans ve risk ölçümü üzerine ulusal ve uluslararası yayınları ve Milli Prodüktivite Merkezince yayınlanan “İşletmelerarası Göreli Etkinlik Ölçümü” başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. Yolalan’ın çeşitli dergilerde yeralan akademik çalışmalarına ilişkin olarak, çoğu uluslararası atıf endeksleri kapsamında olmak üzere, toplamda 1000’i aşkın atıf bulunmaktadır.

  Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaraylılar Derneği ve Ankara Galatasaraylılar Birliği Divan Üyesi ve Galatasaray Eğitim Vakfı ile Galatasaray Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi de olan Yolalan, 2012 yılından bu yana Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. emeklisi olan Yolalan, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneğinin de Üyesidir. Bununla beraber, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesinde çeşitli bölümlerde Danışma Kurullarında yer almaktadır.

  Fransızca ve İngilizce bilen Yolalan, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

   

  Konuşma Konuları:

  Türk Bankacılığının Dünü, Bugünü ve Yarını