Tezcan Yaramancı

 • Tezcan Yaramancı 1942’de Ankara’da doğdu. 1960’da İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdi ve 1966’da Hannover Teknik Üniversitesi’nden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1968’de aynı üniversitede İş İdaresi dalında ikinci yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

  1968 – 1992 yılları arasında Koç Gurubu şirketlerinde Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Koç Holding de Gurup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

  13.1.1992’de Yaramancı, THY’nın yeniden yapılandırılması hedefi ile THY Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine atandı. Burada gerçekleştirdiği atılımla THY’nın uluslararası modern bir ticari havayolu kimliğine kavuşturulmasını takiben Yaramancı, 9.12.1993’te Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığına getirildi.

  Bu görevi sırasında TOKİ Başkanlığı ve THY Yönetim Kurulu Başkanlığı makamlarının sorumluluğunu da deruhte eden Yaramancı, cari işlerin yanı sıra, hazırladığı ve özelleştirmenin yeni hukuki ve fikri altyapısını oluşturan 4046 sayılı Özelleştirme Kanun’unun TBMM’den geçmesinden sonra 29.11.1994’te tekrar özel sektöre geri döndü ve Hürriyet Gazetecilik A.Ş. Murahhas Azası ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

  1996 yılında bağımsız danışmanlık hizmetleri sunmak üzere INVESTA A.Ş.’ni kuran Yaramancı, halen bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak stratejik danışmanlık, finansman yapılanmaları, şirket alımları ve birleşmeleri konularında hizmet vermekte olup ayrıca bazı özel sektör kuruluşlarında da bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Bu çalışmalar meyanında, Yaramancı 2004 yılında Millennium Bank A.Ş.’nin kuruluşuna da öncülük etmiş ve Bankanın 2010 yılındaki satışına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini deruhte etmiştir.

  TÜSİAD’da bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği, DEİK’de ise Türk – İngiliz İş Konseyi Başkanlığı yapmış olan Yaramancı Büyük Britanya Kraliçesi tarafından “ Britanya İmparatorluğu Fahri Kumandanı (CBE)” nişanı ile de onurlandırılmıştır. Bu arada Yaramancı’nın, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TEMA VAKFI Yönetim Kurulu Üyeliği olmak üzere olmak üzere bazı sosyal amaçlı çalışmaları da devam etmektedir.

  Tezcan Yaramancı, 2004 – 2014 yılları arasında Şişli Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliği görevlerini de yürütmüştür.

   

  Konuşma Konuları:

  Kurumsal Yönetim
  Genel Ekonomi
  Uluslararası İlişkiler
  Gençleri iş hayatına hazırlama ve karşılaşacakları sorunları aşabilmeleri için sohbet toplantıları