Volkan Vural

 • TED Ankara Koleji ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Volkan Vural, 1964 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamıştır. Merkezde İkili Ekonomik İlişkiler Dairesi’nde görev yaparak önce Seul’e İkinci Katip ve Münih’e Konsolos olarak atandıktan sonra Bakanlık’ta Çok Taraflı Ekonomik İlişkiler Dairesi’nde Şube Müdürü olarak atanmıştır. Dışişleri Bakanlığı’ndan izinli olarak 6 yıl Brüksel’de NATO Sekretaryası Siyasi İşler Bölümü’nde Uluslararası Memur statüsüyle görev yapan Vural, daha sonra Dışişleri’ne dönerek Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı ve Elçi unvanı ile Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

  Vural, 1987-1988 yıllarında İran ve 1988-1993 yıllarında Moskova’da önce Sovyetler Birliği ve sonra Rusya Federasyonu nezdinde T.C. Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. 1993-1995 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü olan Vural, aynı dönemde Başbakan Başdanışmanlığı görevini de yürütmüştür. 1995-1998 yıllarında Türkiye’nin Federal Almanya nezdinde Büyükelçisi olarak görev yapan Vural, 1998-2000 yıllarında New York’ta Birleşmiş Milletler nezdinde Büyükelçi-Daimi Temsilci olarak hizmet vermiştir.

  2000 yılında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ni kurmak üzere Ankara’ya dönen Vural, bu yeni yapılanmanın Kurucu Genel Sekreteri olarak görev yaptıktan sonra 2003-2006 yıllarında Madrid’de İspanya Krallığı ve Andorra Prensliği nezdinde Büyükelçi olarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

  Volkan Vural, 2007 yılından bu yana Doğan Holding’de Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Vural, aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

   

  Konuşma Konuları:

  Dış politika
  Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri