Zekeriya Yıldırım

 • Darüşşafaka Lisesi’nden ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezundur ve ABD Vanderbilt Üniversitesi’nden MA derecesi vardır.

  Halen Yıldırım Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Sabancı Holding’de ve Tekfen Holding’de Yönetim Kurulu bağımsız üyesi, FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, Ayhan Şahenk Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi, Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi, Finans Dünyası Yayın Kurulu Başkanı’dır.

  Ayrıca peyzaj amaçlı süs ağaçları yetiştiren Ada Plant AŞ’nin ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

  Kariyerine kamu sektöründe başladı, daha sonra yerli ve yabancı kuruluşlarda danışmanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Bulunduğu başlıca görevler; Maliye Müfettişliği, Merkez Bankası Başkan Vekilliği, Doğuş Grubunda Başkan Vekilliği ve İcra Kurulu Başkanlığı, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyeliği, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği, Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanlığı, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı’dır.

   

  Konuşma Konuları:

  Genel ekonomi
  Finans
  Bankacılık
  Para ve maliye politikaları
  Ödemeler dengesi
  Kurumsal yönetim (şirketlerde ve sivil toplum örgütlerinde)
  Eğitim-ekonomi-sosyal politikalar ilişkileri